Las Vegasissa esitellään paljon uusia kameramalleja, ja Digikuva on mukana tapahtumassa. Fujifilmin esittelypisteissä käy suoranainen kuhina; firma esitteli jo etukäteen 19 uutta kompaktikameramallia, joista monissa on mielenkiintoisia ominaisuuksia, kuten cmos-kenno sekä mahdollisuus kuvata raw-kuvatiedostoja. Esimerkiksi uudessa FinePix HS30EXR -mallissa on 30-kertainen optinen zoom ja 16 megapikselin kenno. Kamerassa on myös elektroninen etsin, jossa on 920 000 pistettä. Kamerassa on uudentyyppinen taustavalaistu cmos-kenno, joka Fujifilmin mukaan vähentää kuvakohinaa jopa 30 prosenttia edelliseen malliin verrattuna.

Samanlainen kenno on myös FinePix F770EXR:ssa, taskukamerassa, jossa on 20-kertainen (25-500 mm) optinen zoom. Kamerassa on myös gps, joten kuvan exif-tiedoissa näkyvät myös kuvien ottopaikat, ja HS30EXR:n tapaan myös raw-kuvaaminen sekä myös käsisäätöohjelmalla kuvaaminen on mahdollista.

Uutuuksien joukkoon mahtuu myös kolme kovaa mallia, jotka kestävät vettä ja sen painetta sekä pakkasta ja iskuja. FinePix XP150:ssä on 14 megapikseliä sekä viisinkertainen optinen zoom, joka vastaa 28-140 milliä. Ne voi viedä kymmenen metrin syvyyteen sekä kymmeneen pakkasasteeseen, ja ne on suojattu hiekalta ja kosteudelta. Myös gps-paikannusjärjestelmä on mukana.

Näyttää myös siltä, että monissa kamerauutuuksissa on Wi-Fi-ominaisuus. Samsung on hiljattain julkistanut tällaisen mallin, eikä Fujifilm jää odottelemaan. FinePix Z1000EXR:n voi kytkeä langattomaan verkkoon, ja kuvia voi lähettää iPhoneen, iPadiin ja Android-laitteisiin. Tämän ohuen kamerauutuuden kuvakenno on sama kuin mikä on myös HS30EXR:ssa ja F770EXR:ssä.
Jos olet tilaaja, voit lukea satoja kursseja ja testejä kotisivujemme kautta.
LUE LISÄÄ