Olympus OM-D E-M10 Mark IV

Hurmaava katukamera tietyin rajoituksin.

Pienen Four Thirds -kennoisen peilittömän mitat ovat vain 12,2 x 8,5 x 4,9 cm.

Tämä retrokamera on markkinoiden pienimpiä peilittömiä ja samalla Olympuksen OM-D-sarjan pienin. E-M10 Mark IV:ssä on päivitettynä sama 20 megapikselin kenno kuin kalliimmassa E-M5 Mark III:ssa, ja se sopii pikku kameralle. Four-Thirds-kenno tuottaa hienoja kuvia pienillä ISO-arvoilla. Yksityiskohdat näkyvät hyvin ISO 6400:een asti, joskaan taso ei ole sama kuin esimerkiksi Fujifilmin APS-C-kennoisilla. Värit ovat kauniit ja luonnolliset, samoin valotus, joka osuu tavallisesti oikeaan. Valotusta piti auttaa vain, kun kontrastia on hyvin paljon.

Kameran kontrastiin perustuvassa automaattitarkennuksessa on 121 tarkennuspistettä, mikä on heikonpuoleista verrattuna moniin kilpailijoihin, eikä kameran silmäntunnistustarkennus ole esimerkiksi Fujifilmin tai Sonyn tasoa. E-M10 Mark IV ei ole leimallisesti toimintakamera. Vaikka se papereiden mukaan ottaa 15 kuvaa sekunnissa, nopeus putoaa jatkuvalla automaattitarkennuksella viiteen kuvaan sekunnissa. Kennon lisäksi Mark IV:n suurin uutuus on, että sen näyttö kääntyy pystysuoraan alas, mikä on hyvä selfieitä otettaessa. Tämä on edistysaskel, mutta ei niin hyvä ratkaisu kuin suuremmassa E-M5 Mark III:ssa, jonka näyttö on saranoitu sivulta. Mark IV:llä ei voi ottaa omakuvia jalustalta, sillä jalusta tulee näytön tielle.

Kameran ergonomia on mainio. Otekahva on hyvä, ja painikkeet ja kiekot on sijoiteltu siten, että kameraa on helppo käyttää myös yhdellä kädellä. Se ilahdutti meitä, kun otimme nopeita katukuvia suurkaupungissa, ja kamera soveltuukin mielestämme parhaiten juuri sellaiseen kuvaukseen. Kameran yläpinnassa on pieni toimintopainike, jonka avulla pääsimme nopeasti säätämään kameraa kosketusnäytöltä. Säätökiekot kiertyvät kevyesti mutta napakasti. Hurmaavassa pikku kamerassa on kuvanvakain, ja kameran voi ladata suoraan usb:n kautta. Ikävä kyllä siinä ei ole sääsuojausta eikä mikrofoniliitäntää.

HINTA
700 euroa

Tältä tuntui, kun oli kulunut...

5 minuuttia: Hienoa, että kamera mahtuu suureen taskuun.

2 päivää: Automaattitarkennus ei ole kilpailijoiden tasoa.

1 viikko: Muotoilun ansiosta katukuvia voi ottaa yhdellä kädellä.

Tuomio

+

Sama kenno kuin Olympuksen suuremmissa malleissa.

Hyvä ergonomia, käyttö sujuu näppärästi.

Tehokas kuvanvakain kamerassa.

-

Automaattitarkennus hapuilee.

Kamera ei ole sääsuojattu.

Lähin kilpailija

Fujifilm X-T200

Testikuvat

Värikorttien kuvat on otettu pienimmällä ISO-herkkyydellä ilman ISO-laajennusta, ISO 1600:lla, ISO 6400:lla ja suurimmalla mahdollisella ISO-herkkyydellä laajennuksen kanssa.