Vaikka kamera ei erityisen nopea, se toimii vauhdikkaiden kohteiden kuvaamisessa. Vääristymää syntyi hiukan, kun kuvattiin ohi ajavia autoja elektronisella sulkimella. Hitaampia kohteita voi huoletta kuvata elektronisella sulkimella. Elektronisella sulkimella saa jopa 30 kuvaa sekunnissa. Nopealle CFexpress-kortille pystyi ottamaan 180 raaka- ja jpeg-kuvaa äärinopeudella ennen kuin puskuri täyttyi. Se riittää useimpiin tilanteisiin. Puskuri tyhjeni 34 sekunnissa.
Panasonicilla on ylivoimaisesti parhaat tarkennusasetukset. S1IIE-mallissa kaikkea hallitaan oikean peukalon alla olevista painikkeista, joista voi valita tarkennusmenetelmän, tarkennusalueen ja kohteen tyypin sekä siirtää tarkennuspistettä ja kytkeä esimerkiksi silmäntunnistuksen päälle ja pois. Tämä tarkoittaa sitä, että asetusten muuttaminen käy nopeasti – myös silloin, kun etsin on silmällä. Testissä tarkennus ja kohteentunnistus toimivat hyvin ihmisten, eläinten, ajoneuvojen ja muiden kohteiden kanssa.
Kuvanlaatu on odotetusti hyvä. Kohina on kohtuullisen hyvin hallinnassa jopa ISO 51 200:ssa, ja yksityiskohdat ovat hyvät, kun otetaan huomioon suhteellisen tasainen erottelutarkkuus. Kameran kuvanvakautus on tehokas, ja kameralla sai teräviä kuvia 1/4 sekunnin valotusajalla ja 70 mm:n polttovälillä, mikä on tosi hyvä saavutus.
Videokuva on myös laadukasta 50 fps 4K-tarkkuudella. 6K-laatua pystyi myös kuvaamaan open-gate-tilassa 30 fps, jolloin kennon koko pinta-ala oli käytössä. Näin saatiin parhaat rajausmahdollisuudet editoimiseen.
HINTA
2890 €