Sony A1 II

Sonyn uljas alfauros on tehnyt paluun tulevaisuuteen.

DigiKUVA otti 1 300 kuvaa konsertista yhden illan aikana. Akun latausta kului vain 31 %.

Johdanto

Sonyn A1 oli niin mullistava, että se sai ilmestyessään suorastaan hengen salpautumaan, mutta siitä on jo yli 4 vuotta aikaa, ja sen suorituskyky on ylitetty. A1 II ei ole niin suuri merkkipaalu kuin edeltäjänsä, mutta valtavan hyvä se silti on!

Aitoa älykästä automaattitarkennusta ei A1:n ilmestyessä vielä ollut, joten siinä on eniten uutta. Nyt, jos ihmisten, lintujen ja muiden eläinten silmät eivät näy, A1 II tunnistaa välittömästi pään tai vartalon ja tarkentaa siihen. Lisäksi tunnistettuja kohteita on enemmän, ja kamera osaa vaihtaa automaattisesti tarkennusta muun muassa lintujen, ihmisten ja ajoneuvojen välillä. Aikaa menee vähän enemmän kuin käsipelillä, mutta se toimii. Automaattitarkennus on huomattavasti nopeampi ja tarkempi kuin aiemmin. Sony lupaa, että lintujen silmätunnistus on 50 % ja ihmisten 30 % parempi kuin A1:ssä, ja eron huomaa. Myös uudet ekstrasuuri ja -pieni tarkennusalue ovat hyviä, joten pikkulinnun silmä löytyy vaikka aidanraosta.

Lue lisää

Kuvanlaatu on odotetusti erinomainen, ja värejä, valotusta ja valkotasapainoa on parannettu. Uusi tekoäly vähentää myös hieman paremmin kohinaa kuin A1:ssä. Eron huomaa korkeilla arvoilla, kuten ISO 6400 ja 12 800, mutta se ei ole suuri. Kuvanvakain on päivitetty 5,5 askeleesta 8,5:een, ja lähes kaikki 2000 A1 II:lla ottamamme kuvaa olivat täysin teräviä.

Hieman yllättäen nopeus on edelleen 30 kuvaa sekunnissa, mutta A1 II:n etupuolella on sama boostauspainike kuin A9 III:ssa, joten hitaasta nopeudesta pääsee yhdellä painalluksella täyteen nopeuteen. Toimintapa vaatii totuttelua, mutta se säästää tilaa kortilla ja kiintolevyllä. Hyvä OLED-etsin näyttää kohdetta täydellä laadulla 120 kuvaa sekunnissa. Hiukan isompi ja pyöristetympi kädensija tuntuu paremmalta, ja näyttöä voi kääntää aivan kaikkiin suuntiin, kuten A7R V:stä tiedetään.

HINTA

7800 euroa

3 faktaa Sony A1 II:sta

Kameralla voi ottaa 30 kuvaa sekunnissa jo ennen kuin laukaisin painuu pohjaan, eli kohokohta ei mene ohi.

Akku on tuttu, mutta mukana tulevalla laturilla voi ladata 2 akkua kerralla.

Videon laatu on 8K, ja uutuutena kohteentunnistus toimii sekä videossa että valokuvauksessa.**

Tältä tuntui, kun oli kulunut...

15 minuuttia: Ehdottomasti parhaisiin kuuluva tarkennusjärjestelmä.

4 tuntia: 15 askeleen dynaamisen alueen ansiosta on helppo saada hyvin valottuneita kuvia.

2 viikkoa: Hinta on lähes käsittämätön.

Arvio

+

Kakkosversio, joka lähestyy täydellisyyttä.

Sonyn paras yhdistelmä tarkkuutta ja nopeutta.

Päivitykset ovat pieniä, mutta sitäkin parempia.

-

Ei mikään uudestisyntyminen, mutta onnistunut kasvojenkohotus.

Miksi tämä maksaa 2700 enemmän kuin Canon EOS R5 II?

Arvosana

Tekniset tiedot

49,8 megapikseliä

2,10 milj. pistettä, näyttö

30 kuvaa/sekunti

743 grammaa

Kovin kilpailija

Testikuvat