4200 eurolla lähtee hintaansa nähden paras kamera, johon olemme koskaan törmänneet.
Olemme ensimmäisten joukossa arvioineet Sony A7R IV:n, joka yllätti meidät erittäin positiivisesti.
Tämä pätee erityisesti kameran kuvanlaatuun, koskapa 60,2 megapikselin kuva on erittäin terävä. Emme malttaneet olla lähentämättä kuvaa reilusti tutkiaksemme sen pienimmätkin yksityiskohdat.
Sony A7R IV:ssä on myös uskomattoman hyvä automaattitarkennus, joka osaltaan auttaa pitämään valokuvat mahdollisimman terävinä.
Lue heinäkuinen
Sony A7R IV -uutisemme, jossa kerroimme ensimmäisistä viitteistä, joiden mukaan Sonylla on ässä hihassaan.
Digikuva pääsi ensimmäisten joukossa testaamaan kameraa.
Lue Sony A7R IV -arviomme Välineoppaasta, josta löytyvät myös kaikki testimme ja muut tuotearviomme.
Olemme erityisen innoissamme Sony A7R IV:n automaattitarkennuksesta, jossa on reaaliaikainen seuranta ja silmätarkennus.
> Lue myös: Varusohjelmapäivityksellä uutta eloa kameraan
Kummankin ominaisuuden ansiosta Sony A7R IV voi seurata kohdetta erittäin tarkasti, vaikka kohteen edessä olisi häiritseviä elementtejä.