Sekä Huawei että Samsung ovat esitelleet seuraajat P9:lle ja Galaxy S7:lle.
Huawein uuden P10-sarjan puhelimissa on kamera, jollaisia olemme nähneet vielä kalliimmissa puhelimissa.
Huawei uskoo yhä kaksoiskameraan. P9:ssä oli 2 x 12 megapikseliä (väri ja mustavalko), ja nyt on tarjolla F2,2-valovoimainen objektiivi, optinen kuvanvakain, 12 megapikselin värikamera ja 20 megapikselin mustavalkokamera.
Paperilla tämä vastaa samaa kuin Huawein huippumallin, Mate 9 Pron kamera, mutta hintaa on vain noin 600 euroa.
Huawei P10 Plus-versiona
P10:stä on tehty myös Plus-malli, jossa on valovoimainen (F1,8) objektiivi sekä suurempi muistitila, näyttö ja akku.
Tätä mallia saa alle 800 euron.

Samsungin viimevuotisen Galaxy S7:n seuraajasta on jo kauan huhuiltu, ja nyt se on täällä.
© SamsungSamsung Galaxy S8 – raakaa voimaa
Myös Samsung päivittää uuden Galaxy S8 -mallin.
Tässä tapauksessa ei kameran kehitystyöhön ole panostettu erityisen paljon, koska kameran ominaisuudet eivät ole juurikaan muuttuneet sitten viimevuotisen S7:n.
S8:n etummainen kamera tosin on kokenut parannuksia: uutuusmallissa on 8 megapikseliä ja kasvot tunnistava automaattitarkennus, joten selfie-kuvista pitäisi tulla erinomaisia.
S8:ssa on panostettu tekniikkaan yleisemmin, ja muun muassa sen näyttöä on kehuttu. Galaxy S8:n hinnat alkavat reilusta 829 eurosta.