Huawei P10:ltä ja Samsung Galaxy S8:lta odotetaan paljon.

Sekä Samsung että Huawei esittelivät uudet versiot viime vuonna hyvin menestyneistä älypuhelinmalleistaan.

© Huawei / Samsung

Hyvistä Android-älypuhelimista parannetut versiot

Huawei ja Samsung tarjoavat tekniikkaa himoitseville kännykkänörteille uutta.

tiistai 4. huhtikuuta 2017 teksti N. Majgaard

Sekä Huawei että Samsung ovat esitelleet seuraajat P9:lle ja Galaxy S7:lle. 

Huawein uuden P10-sarjan puhelimissa on kamera, jollaisia olemme nähneet vielä kalliimmissa puhelimissa. 

Huawei uskoo yhä kaksoiskameraan. P9:ssä oli 2 x 12 megapikseliä (väri ja mustavalko), ja nyt on tarjolla F2,2-valovoimainen objektiivi, optinen kuvanvakain, 12 megapikselin värikamera ja 20 megapikselin mustavalkokamera. 

Paperilla tämä vastaa samaa kuin Huawein huippumallin, Mate 9 Pron kamera, mutta hintaa on vain noin 600 euroa.

Huawei P10 Plus-versiona

P10:stä on tehty myös Plus-malli, jossa on valovoimainen (F1,8) objektiivi sekä suurempi muistitila, näyttö ja akku. 

Tätä mallia saa alle 800 euron.

Samsungin uusi Galaxy S8 Edge vakuuttaa teknisillä ratkaisuillaan

Samsungin viimevuotisen Galaxy S7:n seuraajasta on jo kauan huhuiltu, ja nyt se on täällä.

© Samsung

Samsung Galaxy S8 – raakaa voimaa

Myös Samsung päivittää uuden Galaxy S8 -mallin. 

Tässä tapauksessa ei kameran kehitystyöhön ole panostettu erityisen paljon, koska kameran ominaisuudet eivät ole juurikaan muuttuneet sitten viimevuotisen S7:n. 

S8:n etummainen kamera tosin on kokenut parannuksia: uutuusmallissa on 8 megapikseliä ja kasvot tunnistava automaattitarkennus, joten selfie-kuvista pitäisi tulla erinomaisia. 

S8:ssa on panostettu tekniikkaan yleisemmin, ja muun muassa sen näyttöä on kehuttu. Galaxy S8:n hinnat alkavat reilusta 829 eurosta.

Ehkä sinua kiinnostaa...

Saat jännittävää sisältöä suoraan sähköpostiisi!