Photoshopin uusi toiminto parantaa kuvien tarkkuutta

Photoshopin uusi toiminto lisää kuvien tarkkuutta tekoälyn avulla.

On sääli, jos muuten hienon kuvan resoluutio on niin alhainen, että se näyttää rakeiselta ja yksityiskohdistaan suttuiselta heti, kun sitä katsoo vähänkään älypuhelinta suuremmalta näytöltä. Niin käy usein, kun kyse on vaikkapa vanhojen digitaalikameroiden kuvista tai kuvista, joita on rajattu paljon.

Useimmilla meistä on todennäköisesti tallessa tällaisia kuvia, ja nyt meille kaikille on hyviä uutisia. Adobe on julkaissut Photoshopiin juuri tällaisia kuvia varten uuden ominaisuuden.

Lisää tarkkuutta tekoälyllä

Toiminto on nimeltään ”Generative upscaling”, suomeksi "Generatiivinen ylöspäinskaalaus", ja sen tarkoituksena on parantaa kuvaa lisäämällä siihen pikseleitä.

Kyseessä ei ole ensimmäinen tällainen ominaisuus Photoshopissa, sillä Camera Raw -sovelluksessa voi valita Superresoluutio-toiminnon, joka lisää resoluutiota nelinkertaisella pikselimäärällä.

Näiden kahden toiminnon erona on kuitenkin se, että Superresoluutio ei aktiivisesti analysoi kuvien sisältöä, vaan se käyttää samaa algoritmia kaikkiin kuviin. Uusi generatiivinen ominaisuus sen sijaan analysoi kuvia tekoälyn avulla ja säätää algoritmia aina yksittäisen kuvan mukaan. Näin lopputulos on hienovaraisempi ja laadukkaampi.

Generatiivinen ylöspäin skaalaus.
© Kuvakaappaus Adoben sivustosta

Laatu paranee, mutta ilme voi muuttua

Olemme toimituksessa testailleet ominaisuutta jonkin aikaa, ja tähän mennessä kokemukset ovat olleet pääosin myönteisiä. Toiminto selvästi antaa kuville ryhtiä ja yksityiskohtaisuutta niin, että sillä käsitellyt kuvat näyttävät terävämmiltä ja vivahteikkaammilta.

Tekoäly voi kuitenkin antaa kuviin myös omanlaisensa leiman, joka ei aina ole eduksi. Toiminnon myötä kuvien ilmeestä tulee joskus ikään kuin kiillotetumpi, ja joskus toiminto yrittää turhaan jotenkin virtaviivaistaa vaikkapa pilvipeitettä. Siksi olisi hienoa, jos Photoshopin muiden tekoälytoimintojen tapaan tässäkin olisi mahdollisuus saada useampia vaihtoehtoisa versioita valittavaksi.

Toiminto olisi myös käyttökelpoisempi, jos siinä olisi mahdollisuus skaalata kuvia, joiden resoluutio on suurempi kuin tällä hetkellä suurin mahdollinen enimmäiskoko.

Toimintoa kehitetään yhä

Voi hyvin olla, että jatkossa vaihtoehtoja tuleekin tarjolle, sillä toiminto on tällä hetkellä yhä kokeiluvaiheessa. Se on saatavilla Photoshop (beta) -versiossa, jossa käyttäjät voivat testailla sitä ennen kuin se julkaistaan lopullisesti Photoshopin virallisessa versiossa. Parannuksia voi siis olla tulossa, kunhan toiminto aikanaan virallistetaan.