Kitasampi
Kitasampi on kuolemassa sukupuuttoon kaviaarin suosion takia, eikä Tim Flach halunnut häiritä niitä luonnossa.
Tämä sampi kuvattiin akvaariossa Moskovassa. Hän valaisi akvaarion erikseen niin, että hän kykeni säätämään valoa sen mukaan, missä kala liikkui.
Kitasampi saatiin näyttämään tavallistakin suuremmalta laajakulmalla. Kitasampi on maailman suurin makean veden kala ja voi painaa yli tuhat kiloa.
Kitasampi on sukupuuton partaalla.

Panda
Pandan voisi luulla ensi näkemällä olevan aidossa elinympäristössään Kiinassa. Sitten kuvan yläkulman ikkuna paljastaa pandan elävän vankeudessa ja taustan olevan lavastettu.
Kuva on otettu Washingtonin kansallisessa eläintarhassa, ja ihmisen vaikutuksen näyttäminen hyvässä ja pahassa on tyypillistä Tim Flachin tyyliä. Hän haluaa tuoda esiin sen, ettei katsojan pitäisi olla liian varma siitä mitä näkee, sillä se rajoittaa koko suhtautumista kuvaan.
Pandat ovat uhanalainen laji.

Smaragdiara
Joitakin eläimiä pitää jahdata luonnossa, mutta tätä papukaijalajia täytyy kuvata studiossa. Smaragdiara kun on uhanalainen juuri siksi, että niitä kaupataan lemmikkieläimiksi. Vuonna 2017 Meksikossa vangittiin 78 500 lintua.
Flach sai yhteyden papukaijan kasvattajaan ja sai kookkaan linnun lainaan studioon. Kuvaamista helpottaa se, että ne ovat tottuneita ihmisiin.
Sininen tausta oli sopiva kontrasti punaiselle päälle, ja kuvasta voisi tehdä vaikka suoraan julisteen.
Smaragdiaroja on maailmassa noin 10 000 kappaletta.

Monarkkiperhonen
Monarkkiperhosia on yhä luonnossa, mutta 1980-luvulla huomattiin, että sen talvinen vaellus etelään oli uhattuna.
Matkasta selvinneiden perhosten määrä väheni vuodesta 1997 vuoteen 2016 peräti 74 prosentilla. Tim Flach löysi paikallisen avustamana läheltä Mexico Cityä kuvauspaikan, jossa miljoonat perhoset lisääntyvät.
Hän vietti alueella kolme päivää vaimonsa ja poikansa kanssa, sillä hekin halusivat tutustua ilmiöön. Oheinen täysosuma saatiin 800 millin teleputkella, jolla perhoskasan sai sommiteltua tiiviisti.
Monarkkiperhosia ei lueta uhanalaisiin lajeihin.
> Haluatko ottamasi kuvan lehteen? Jos haluat, osallistu kuukausikisaamme täällä!

Isosarvikuono
Äärimmäisen uhanalainenkin on isosarvikuonon kohdalla vähättelyä, sillä jäljellä on enää kaksi naarasta.
Oheinen kuva otettiin viimeisestä Sudan-nimisestä uroksesta, joka menehtyi 20. maaliskuuta 2018. Flach otti yhden viimeisistä kuvista Sudanista vuonna 2016 Keniassa ja sai tuotua isosarvikuonon julkisuuteen.
Salametsästäjät tappavat sarvikuonoja juuri sarvien takia, sillä niistä saa yli 100 000 euroa kiloa kohti. Kolmea viimeistä isosarvikuonoa vartioitiin koko ajan, ja niiden muuten pitkiä sarvia typistettiin, jotta salametsästäjät eivät haluaisi käydä eläinten kimppuun.
Næsehornene er kritisk truet.

Saiga-antilooppi
Flach sai kuvan harvinaisesta saiga-antiloopista kesäaikaan kärpästen täyttämästä kuvauskojustaan Kaspianmerellä. Kotiin palattuaan hän huomasi tietokoneen näytöltä harmikseen, että lämpösumu oli pilannut kuvan. Hän palasi myöhemmin paikalle 30 pakkasasteen säässä.
Saiga on arka eläin, ja se pelästyi jopa pisimmällä 800 millin objektiivilla kuvattaessa. Kolme päivää väijyttyään Flach sai lopulta hyvän kuvan harvinaisesta eläimestä.
Antiloopit ovat erittäin uhanalaisia.
