Harva meistä pääsee Mount Everestille fyysisesti, mutta upeiden kuvien avulla voidaan päästä lähemmäs aitoa kokemusta. Elokuvantekijä ja vuorikiipeilijä David Breashears on yhdistänyt Himalajalta otettuja valokuvia uskomattoman teräviksi ja valtaviksi panoraamakuviksi dokumentoidakseen, miten ilmastonmuutos vaikuttaa vuoristossa sijaitsevaan jättiläismäiseen Khumbu-jäätikköön.
Suurikokoiset Gigapixels-kuvat löytyvät täältä, ja niitä voi liikutella hiiren avulla. Yhden panoraamakuvan alaosassa näkyy Base Camp -telttatukikohta, jossa vuorikiipeilijät valmistautuvat urakkaansa. Vuorelle zoomaamalla voi huomata, kuinka lumipeite on sulamassa jäätikön seinämistä.
Khumbu maailman korkeimmalla sijaitseva jäätikkö, joka ulottuu 4900 metrin korkeudesta 7600 metriin. Yksi jättimäinen panoraamakuva on koottu noin neljästäsadasta 300 mm teleobjektiivilla otetusta kuvasta. Lisätietoa David Breashearsin Glacier Works -projektista on täällä.