Campechessa, Meksikossa, sijaitsevalla katolisella hautausmaalla kuolleet laitetaan hyllyille. Jos ne eivät mahdu, ruumis leikataan kahteen osaan. Kolme vuotta myöhemmin perhe palaa takaisin, poistaa jäljellä olevat ihon ja hiukset ja kiillottaa luut.
Joka vuosi he palaavat takaisin, laskevat luut ja järjestävät ne tietyllä tavalla laatikkoon. Kuvan mies on ollut kuolleena 40 vuotta.
“Oli pelkkä sattuma, että kuulin, että täällä on jotakin näkemisen arvoista. Sain tietää siitä, kun kyselin ihmisiltä Mexico Cityssä", Klaus Bo kertoo.
Kuolemanvakava projekti
Tämä on vain yksi tanskalaisen valokuvaajan Klaus Bo Christensenin mielenkiintoisista tarinoista. Hän matkustaa ympäri maailmaa kuvaten Dead and Alive -projektiaan.
Kyse on erilaisten kuolemaan liittyvien rituaalien, vainajien ja heidän jälkeensä jääneiden kuvaamisesta ympäri maailmaa. Klaus Bo haluaa päästä eroon kuolemaa ympäröivistä tabuista.
Kaikki alkoi noin 12 vuotta sitten muslimihautajaisista Norjassa, joihin Klaus Bo osallistui valokuvaajana. Siitä lähtien hän on matkustanut lähes kaikissa maanosissa ja nähnyt savuavia ruumiita, karaokehautajaisia ja voodoon taikaa.