Thomson Holidays -matkatoimisto järjesti tammikuussa Facebook-valokuvakilpailun teemalla "Made Me Smile" ja pyysi lähettämään hymyilyttäviä kuvia. Kisan voitti kuva 3-vuotiaasta Jacob Bellisistä isänsä sylissä ja heidän takanaan laitumella hymyilevästä hevosesta.
Hevosen omistaja ei ilahtunut vaan katsoi, että osa palkinnosta kuuluisi hänelle, koska isä ja poika eivät olleen pyytäneet lupaa kuvata hevosta.
Omistajan väite: Olisin itse voinut voittaa
Kilpailun järjestäjä on ollut yhteydessä hevosenomistajaan, joka The Guardian -lehden mukaan on kertonut opettaneensa hevosensa hymyilemään, joten hän olisi itse voinut voittaa kilpailun, jos olisi tiennyt siitä.
"Minulta olisi voinut pyytää luvan. Minulla on oikeus saada korvaus, koska he voittivat meidän hevosemme ansiosta", omistaja valitti The Guardianille.
Matkanjärjestäjän ratkaisu
Voittoisen kuvan isä David Bellis, sanoo, että hevonen seisoi paikalliselle koululle johtavan yleisen polun vieressä, eikä kuvaa ollut otettu hevosenomistajan maalla.
Kilpailun järjestänyt matkatoimisto ei ole saanut virallista valitusta hevosenomistajalta, joten kuva sai jäädä ykköspaikalleen Facebook-sivulle.
Isä ja poika aikovat käyttää palkintolahjakorttinsa ensimmäiseen yhteiseen lomamatkaansa.