Nykyään kuka tahansa voi olla action-kuvaaja – ja tänä kesänä siihen tarjoutuu paljon mahdollisuuksia.
Nykyaikaiset kamerat tarjoavat nopeat, noin 1/8000 sekunnin valotusajat – eikä enempää itse asiassa tarvita.
Action-kuvaukseen ei välttämättä tarvita mitenkään monipuolisia varusteita.
Kuvausmahdollisuuksia on tietenkin enemmän, jos käytössä on sekä laajakulma- että teleobjektiivi, joten pakettiobjektiivikin on hyvä lähtökohta tapahtumakuvaukseen.
Alla on neljä tapahtumaa, joissa on tarjolla sekä jännitystä että hyviä valokuvausmahdollisuuksia.
1. Hurjat hevosvoimat sorateillä
Jyväskylän MM-ralli ajetaan Keski-Suomen metsissä, joissa sen reitti mutkittelee havupuiden ja järvien välissä.
Valokuvaaja voi kokea kisan kapeilla teillä ja matalien mäkien maisemissa, mikä vaatii valokuvaajalta nopeutta ja tarkkuutta.
Ralli on äärimmäisyyksien urheilulaji, joten valokuvaajan on oltava lähes yhtä nopea kuin auton, jos halutaan saada teräviä kuvia.
Käytä sarjakuvausta ja seurantatarkennusta. Anna kameran priorisoida tarkennusta nopeuden sijaan, jotta kuvista tulee teräviä.
Aika ja paikka:
Jyväskylä, 5.–7. elokuuta.

Jos ralliautot ajavat suunnilleen tien keskellä, kannattaa valita keskipainotettu valonmittausmenetelmä.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool2. 400 metrin maitohappojuoksu ylämäkeen
Red Bull yhdistetään kaikenlaiseen action-urheiluun ja Red Bull 400 on yksi lajikirjon erikoisuuksista.
Osallistujien tulee kiivetä mäkihypystä tuttua mäkeä. Nopeimmin ylös päässyt voittaa kisan.
Urheilulajia valokuvattaessa kannattaa käyttää laajakulmaobjektiivia, jotta kuvaan saadaan sekä juoksijat että jyrkkä rinne. Voit myös kuvata sarjakuvauksella, jolloin valittavana on suurempi valikoima kuvia.
Aika ja paikka:
Lahden suurmäki 3. syyskuuta ja Lillehammer, Norja 1. lokakuuta.

Huippunopean salaman välähdyksen ansiosta voit pysäyttää ajan juuri intensiivisimmällä ja dramaattisimmalla hetkellä. Ota mukaan ulkoinen salama, jos sinulla on sellainen.
© Federico Modica / Red Bull Content Pool3. Le Mans SUP-laudalla
Red Bull Midsummer Vikings on maailman ainoa 24 tunnin SUP-tapahtuma.
Kilpailu on SUP-maailman vastine Le Mansin ajolle, ja tapahtuu kokonaisuudessaan Amagerin rantapuistossa Kööpenhaminassa.
Tämän tapahtuman laudat liikkuvat nopeimmillaan noin 12 km/h, joten kohteen pysäyttämiseen riittää, että valotusaika on noin 1/500 sekunti.
Aika ja paikka:
Amager Strandpark, Tanska 18.–19. kesäkuuta.

Vastavalossa kuviin saadaan upea tehoste, jossa meloja näkyy kuvassa siluettina. Jotta kuvauskohde näyttäisi täysin mustalta, käytä kameran pistemittausta.
© Jakob Gjerluff Ager / Red Bull Content Pool4. Täyttä vauhtia radalla
Bmx-kisoja on monia erilaisia, ja Pump Track on niistä aivan erityinen tyyppi.
Red Bull UCI Pump Track World Championships -kisan rata koostuu yksinomaan erilaisista hyppyreistä, joten osallistujilta vaaditaan todellista hallintaa radan kiertämiseen.
Katsojana voit seistä lähellä rataa. Tämä mahdollistaa panoroinnin. Saat nopeuden näkymään kuvassa pidentämällä valotusaikaa ja kääntämällä vartaloasi juuri sillä hetkellä, kun ajaja ohittaa sinut ja otat kuvan.
Aika ja paikka:
Åre Bikepark, Ruotsi 9. heinäkuuta ja Harstad Sykkelpark, Norja 27. elokuuta.

Seuraa ajajan liikettä, paina laukaisin pohjaan ja pidä painettuna samalla kun kierrät vartaloasi.
© Andy Green / Red Bull Content Pool