Laowa FF 58mm F2.8 CA-Dreamer Macro 2X

Terävyys ja bokeh ovat huippuluokkaa.

Tarkennusrengasta on pyöritettävä paljon, sillä se liikkuu 180 astetta.

Makro-objektiivi sopii kinokoon järjestelmäkameroihin, ja siitä on saatavana versiot Canon R-, Nikon Z- ja Sony FE -kameroille sekä L-kiinnitykselle. Testasimme Sony FE -mallia Sony A7 IV:ssä. Viimeistely on houkutteleva ja rakenne laadukas ja kestävä, mutta sitä ei ole tiivistetty.

Polttoväliin suhteutettuna objektiivi on yllättävän pitkä. Tämä johtuu kuitenkin sisäisestä tarkennuksesta. Siitä on paljon hyötyä, sillä tällöin on vähemmän todennäköistä, että objektiivi törmää lähellä olevaan tarkennettavaan kohteeseen. Sitä tarvitaan myös kaksi kertaa tavallista makro-objektiivia suuremman 2x-suurennuksen hyödyntämiseen. Lyhyen etäisyyden vuoksi objektiivi varjostaa kohdetta helposti.

Objektiivissa ei ole automaattitarkennusta, mutta makrokuvauksessa käsin tarkentaminen ei käytännössä ole ongelma, koska kamerassa voidaan käyttää Focus Peaking -toimintoa, jossa terävät alueet valaistaan värillä. Objektiivia voidaan käyttää myös muihin kohteisiin, kuten muotokuviin. Jos kohde liikkuu, kuvaus vaikeutuu jonkin verran.
Objektiivin kiinnityksessä ei ole liittimiä. Sen vuoksi aukko on säädettävä manuaalisesti objektiivista, eivätkä asetukset ja objektiivin nimi tallennu kuvan exif-tietoihin.

Kuvanlaatu on todella hyvä, ja terävyys on keskellä erittäin hyvä kaikilla aukoilla. Kulmat ovat hieman pehmeät F5,6-aukkoon asti. Vääristymiä ei ole, vinjetointi on melko vähäistä täydellä aukolla ja värivirheet ovat minimaalisia. Objektiivin varsinainen valtti on upea bokeh, jossa on erittäin hienot värisävyjen siirtymät ja upeat pyöreät huippuvalokohdat. Yhdessä hienon terävyyden kanssa valokuviin syntyy yksinkertaisesti upea ilme.

HINTA

Noin 670 euroa

TUOMIO

+

Erittäin hyvä terävyys ja kaunis bokeh.

Voimakas 2x-suurennus.

Laadukas viimeistely ja hyvä hinta.

Ei sääsuojausta.

Vain manuaalinen tarkennus.

Testikuvat