LK Samyang 85mm F1.8 P FE

85-millisiä muotokuvaobjektiiveja riittää, mutta tämä korealainen on markkinoiden pienin ja kevein.

Johdanto

85 mm on yksi suosituimmista polttoväleistä muotokuvauksessa. Sillä saa muotokuvia muutaman metrin etäisyydeltä, mikä on riittävän läheltä, että kontakti kohteeseen säilyy, ja kasvojen muoto toistuu luonnollisesti ja kauniisti.

Ei siis ihme, että 85 mm objektiiveissa on valinnanvaraa. Tämä Samyangin objektiivi on tarkoitettu Sonyn kameroihin, joihin luonnollisestikin saa myös Sonyn 85-millisen, mutta sepä painaa neljänneksen enemmän ja maksaa yli 300 enemmän.

Lue lisää

Samyangin objektiivi houkuttaa, mutta myös epäilyttää, miten Samyangin versio voi olla halvempi, kevyempi ja pienempi? Samyangissa on vain yksi tarkennusrengas ja yksi painike, jolla valitaan käytetäänkö käsitarkennusta vai automaattitarkennnusta, eli siitä on säästetty. Vaikka aukkorengas olisi ollut kiva, kuvat vakuuttivat. Muotokuvista tuli tarkkoja ja yksityiskohtaisia sekä keskeltä että kulmista. Automaattitarkennus toimi erinomaisesti liikkumattomiin kohteisiin, mutta urheilun ja toiminnan kuvaamiseen Samyangin objektiivi ei sovi. Taustat sumentuivat nätisti, mutta bokeh-ympyrät tahtoivat venyä soikioiksi ja vähän kantikkaiksi, koska lamellaja on vain 9. Harrastajalle (niin kuin toimituksen väelle) laatu riittää silti hyvin.

80 cm:n lähimmällä tarkennusetäisyydellä ja 0,12x suurennoksella ei kuvata läheltä, ja suurilla aukoilla tarkkuuskin kärsi lähietäisyydeltä.

HINTA

369 €

2 pointtia LK Samyang 85mm F1.8 P FE:stä

Objektiivi vääristää hieman, ja kulmat jäävät toisinaan tummiksi, mutta sitä ei esiinny muotokuvissa, ja se on helppo korjata jälkeenpäin.

Objektiivi ja vastavalosuoja ovat muovia, mutta tuntuvat melko tukevilta. Kiinnitys on säänkestävä, ja vastavalosuoja tulee mukana.

Näin objektiivia testattiin

Eri aukoilla ja etäisyyksillä taustaan otettiin muotokuvia, joita tarkasteltiin suurennettuina tietokoneella. Objektiivia kokeiltiin myös muihin kohteisiin ja testattiin arvojen äärirajoja.

Yhteenveto

Jos kuvaat Sonylla ja haluat keveimmän ja halvimman 85 mm:n objektiivin, kannattaa valita Samyang. Se on muovia, eikä siinä ole juurikaan toimintoja, mutta sillä saa teräviä muotokuvia ja hyvän kontrastin.

Arvosana

Tekniset tiedot

80 cm lähin tarkennusetäisyys

9 suljinlamellia

7,2 x 7,0 cm

272 grammaa

Testikuvat