Canonin punarenkainen L-objektiivimallisto on päivitetty kahdella uudella klassisten zoomobjektiivien versioilla. Molemmat ovat 70-200 mm:n objektiiveja.
Canon EF 70-200mm F4.0L IS II USM
Objektiiveista EF 70-200mm F4.0L IS II USM:ssa on täysin uusi linssirakenne.
Siinä on nyt 20 elementtiä 15 ryhmässä ja siihen on lisätty erikoispäällysteitä, joiden tulisi vähentää valon hajoamista ja haamukuvia – siis häiritseviä heijastuksia.
Sekä etu- että takalaseihin on lisätty erikoispäällyste, jonka ansiosta ne on helpompi pitää puhtaana.
Canon EF 70-200mm F4.0L IS II USM:ssa on uusi kuvanvakain, vaikutukseltaan viisi valotusaskelta – edeltäjässä vain kolme. Kuvanvakaimen pitäisi lisäksi olla hiljaisempi.
Objektiivin hinta on noin 1470 euroa.
Canon EF 70-200 mm F2.8L IS III USM
Toinen perinteinen zoomobjektiivi on ammattilaisille ja edistyneille harrastajille suunnattu EF 70-200 mm F2.8L IS III USM.
Objektiivi on luokkansa lippulaivan kolmas versio, ja siinä on toisen uutuuden tavoin heijastuksia vähentävä päällyste. Myös etu- ja takalinsseissä on uusi päällyste, jonka ansiosta lasin puhdistaminen on helpompaa.
Objektiivissa on 20 linssielementtiä 15 ryhmässä, ja himmentimessä on yhdeksän pyöristettyä lehteä, joiden tulisi taata hyvä bokeh esim. muotokuvissa.
EF 70-200 mm. F2.8L IS III USM:n hinta on noin 2400 euroa.
> Kolme objektiivia älypuhelimeen sekä kaksi Digikuvan numeroa erikoishintaan. - Katso lisää tästä.