Underwater Photographer of the Year on maailman arvostetuin veden alla otetuille kuville järjestettävä valokuvauskilpailu. Perustamisestaan, vuodesta 1967 lähtien tuhannet toiveikkaat vedenalaiskuvaajat ovat lähettäneet sinne parhaita otoksiaan syvyyksistä.
Kilpailu oli tiukkaa tänäkin vuonna, kun vedenalaiskuvaajat 65 maasta lähettivät parhaat kuvansa kilpailun eri sarjoihin.
Pääpalkinnon sai englantilainen Richard Barnden dramaattisella kuvallaan nimeltä The Gauntlet, joka on otettu noin 700 harmaan riuttahain ympäröimänä Ranskan Polynesiassa.
Kuva valittiin myös lajien käyttäytymistä kuvaavien kuvien sarjan (Behaviour) voittajakuvaksi.
> Lue myös:5 vinkkiä parempiin vedenalaiskuviin
Pääpalkinnon lisäksi jaettiin palkinnot myös eri sarjojen eli Laajakulma, Makro, Hylyt, Lajikäyttäytyminen, Muotokuvat, Mustavalko ja Kompakti voittajille.
Samalla jaettiin myös kotimaisia palkintoja englantilaisille kuvaajille, koska kilpailun kotimaa on Englanti.
> Lue myös:Tapaa valokuvaaja, joka ui verenjanoisten haiparvien keskellä
Suomalaiskuvia eri sarjoissa
Suomalainen sukeltajakuvaaja Pekka Tuuri oli tänäkin vuonna mukana yhteensä neljällä kuvalla. Hänen kuvansa on mm. valittu Vuoden luontokuvaksi Suomessa.
Vedenalaiskuvaus on pitkään ollut hänen intohimoinen harrastuksensa.
Mustavalkokuvien sarjassa kärjen tuntumaan sijoittunut kuva nimeltä Urban Trout (Kaupunkitaimen) on kuvattu suuressa tyhjennysputkessa moottoritien alla Helsingissä.
Hän otti tuon kuvan Canon EOS 5D Mark III -kameralla ja 14 mm:n laajakulmaobjektiivilla.
Pohjoismaista menestystä
Yksi Pekka Tuurin kuvista oli laivahylkyjen sarjassa kolmanneksi tullut kuva The Bell (Kello). Saman sarjan voitti tanskalainen René B. Andersen tykinpiippuja esittävällä kuvallaan nimeltä Big Guns.
Pekka Tuuri sai myös kunniamaininnan lajikäyttäytymisen sarjaan lähettämästään kuvasta nimeltä Final Love Act.
Ruotsalaiskuvaaja Anders Nyberg sai kunniamaininnan mustavalkoisten kuvien sarjassa.
Tähän oikeitti otos nimeltä One giant Jump to the unknown.
Kaikki Underwater Photographer of the Year 2019 -kisan palkitut ja kunniamainitut kuvat ovat katsottavissa täällä.
Toimitus suosittelee:
tyylikäs kameralaukku
Kätevä ja tilava olkalaukku lomalle tai kuvausretkelle on hyvä investointi. Uudessa kameralaukussamme on oma tila tabletille, joten se on helppo ottaa mukaan ja siirtää siihen kuvat kameralta WiFi-yhteyden kautta.
Voit saada laukun ja kolme numeroa Digikuvaa yhteishintaan 14,90. Pelkän laukun arvo on 53,20 euroa. Tutustu tarjoukseen täällä.