Olympus PEN E-PL9
Olympus PEN E-PL9

Kameraa saa mustana, valkoisena ja ruskeana, kuten tässä.

© Olympus

Olympus PEN E-PL9 tuo luovuuden esiin

Uudella Olympus PEN E-PL9 -järjestelmäkameralla on helppo jakaa kuvia, ja nyt kuviin on entistä helpompaa saada haluamaansa ilmettä.

keskiviikko 7. helmikuuta 2018 teksti K. Engbo

Uudella pienellä Olympus PEN E-PL9:llä saa valmistajan mukaan lisättyä kuviin erilaisia tehosteita hyvin helposti.

Valikko on havainnollinen, eli jos ohjelmavalitsimesta valitaan esim. Scene-tila, voidaan kuvauskohteen tyyppi valita kosketusnäytöltä ja alkaa kuvata.

AUTO-tilassa kamera pystyy tunnistamaan useita kuvauskohdetyyppejä, ja mm. väri- ja valoisuusasetukset voidaan hienosäätää näytöltä.

Olympus PEN E-PL9:ssä on yhdistetty Bluetooth- ja wi-fi-yhteys, joten kuvien siirtäminen älylaitteisiin sujuu vaivatta. Kameraan tallentuneita kuvia voidaan siirtää kännykkään silloinkin, kun E-PL9 on suljettuna.

Olympus PEN E-PL9 panostaa videoon

Olympus PEN E-PL9

Näyttö kääntyy myös suoraan eteenpäin, mikä on kiva uutinen selfiekuvaajille.

© Olympus

Automaattitarkennusta on päivitetty, ja uutuusmallin 121 tarkennuspistettä jakautuvat koko kuva-alalle. Edeltäjämallissa E-PL8 tarkennuspisteitä oli 81.

Edeltäjän tapaan resoluutio on 15,9 megapikseliä, mutta uusi E-PL9 taltioi 4K-videota 30 kuvan sekuntinopeudella, joten jälki on hyvinkin yksityiskohtaista.

Päinvastoin kuin aiemmissa malleissa, joihin kuului pieni irtosalama, on E-PL9:ssä oma, integroitu salama.

Olympus PEN E-PL9 tulee myyntiin maaliskuussa. 

Rungon hinta on 600 euron luokkaa, ja kameraa tullaan saamiemme tietojen mukaan myymään M.Zuiko Digital ED 14-42 mm F3.5-5.6 EZ -pannukakkuobjektiivin kanssa noin 800 euron hintaan.

> Nyt saat 2 Digikuvan numeroa ja 142-sivuisen Photoshop-kurssikirjamme yhteishintaan 14,90. Lue lisää täältä.

Ehkä sinua kiinnostaa...

Saat jännittävää sisältöä suoraan sähköpostiisi!