Nikon D6 ilmoittautuu olympialaisiin ja EM-kisoihin

Olemme odottaneet jännittyneinä Nikonin uutta lippulaivamallia. Nyt Nikon D6 on juuri esitelty, mutta nopeudesta uusi malli ei tule voittamaan kultaa Tokion olympiastadionilla.

Uusi Nikon D6
© Nikon

Nopeus on tärkeimpiä ominaisuuksia, kun suuret kameranvalmistajat taistelevat parhaista kuvista kesän suurissa urheilutapahtumissa. Urheilu- ja toimintakuville on ratkaisevaa, että kuva tulee otetuksi juuri oikealla hetkellä, ja se onnistuu hyvin todennäköisesti Nikon D6:lla.

Uudella peilillisellä Nikon D6 -järjestelmäkameralla pääsee 14 kuvaan sekunnissa, joten vauhtia riittää. Sekä Sony A9 II että Canon EOS-1D X Mark III ottavat kuitenkin 20 kuvaa sekunnissa ja ovat siis edellä, mitä huippuvauhtiin tulee.

Nikon D6:lla voi kuitenkin ottaa 30 kuvaa sekunnissa, mutta silloin kuvan koko on vain kahdeksan megapikseliä.

Lisäksi Nikon D6:ssa on kaksi korttipaikkaa ultranopeille XQD- ja CFexpress -korteille.

Tähän Sony A9 II ei yllä, sillä siihen käyvät vain SD-kortit, jotka tallentavat usean kuvan sarjoja hitaammin.

> Lue myös: Näin nopeita ovat CFexpress-muistikortit

Nikon D6 on luotu vauhtiin

Juoksijat on kuvattu uudella Nikon D6:lla.

D6:n automaattitarkennusjärjestelmä on Nikonin mukaan Nikon-kameroiden kaikkien aikojen kehittynein. Siinä on 105 nopeaa, ristikkäistyyppistä tarkennuspistettä. Se takaa, että nopeastikin liikkuvat kohteet toistuvat terävinä.

© Nikon

Nikon D6:n tarkkuus on 20,7 megapikseliä, joten se on karvan verran edellä Canon EOS-1D X Mark III:sta, jossa on 20 megapikseliä. Molemmat kuitenkin häviävät Sony A9 II:lle, jossa on 24,2 megapikseliä.

Nikon D6:n 105 automaattitarkennuspistettä ovat nopeaa ristikkäistyyppiä, ja ne peittävät kohteen 1,6 kertaa paremmin kuin Nikon D5:n pisteet.

Nikon D6:ssa on myös GPS-paikannus, ja kameran LAN-verkkoyhteyden ansiosta kamerasta voidaan viedä kuvia 15 % nopeammin kuin edellisestä lippulaivakamerasta D5:stä, kun kuvia pitää lähettää suoraan areenalta kuvatoimitukseen.

Hinnan suhteen Nikonilla on ässä hihassaan. D6 maksaa nimittäin 7500 euroa, mikä on 500 euroa vähemmän kuin lähimmän kilpailijan, Canon EOS-1D X Mark III:n hinta.

> Katso video Etunurkasta: Näin hyvä Sony A9 II on urheilukuvauksessa

Nikon D6 takaa päin.

Nikon D6:n taustapuolella olevassa näytössä on 3,2 megapikseliä, ja se on kosketusherkkä.

© Nikon